Över 5000kr på mat :(

Har suttit och skrivit kassabok och räkningsredovisning för maj månad. Varken Jens eller jag förstår vart våra pengar tar vägen.

Mycket handlas på mataffärerna. Vi gör av med över 5000kr i månaden. Alldeles för mycket pengar kan jag tycka. Jens tyckte inte att det var så farligt eftersom vi är 4st i familjen...

Räknade ut vad bara Casper kostar i månaden från mataffären, ca 1400kr!! Blöjor ca 300kr. Gröt ca 100kr. Burkmat ca 720kr!!!!, välling ca 110kr och mellis ca 160kr!! Jag skulle verkligen önska att jag kunde dra ner på burkmatskostnaden men Casper är verkligen petig med maten. Är det inte rätt konsistens så spottar han ut det. Därför äter han aldrig våran mat. Jag får inte till det! :( hur ska jag få den sådär mojsig, såsig och krämig?! Förslag tack!! :)

Hur ligger ni till i matbudgeten?

Jag beställde idag en matkasse från Coop för 445kr. Skulle det vara så att vi prenumerera på det skulle våran månadskostnad på mat vara 1780kr PLUS en tusenlapp för frukost, mjölk, hushållsartiklar osv. Då är vi uppe i 2780kr. Sen ska Caspers handling på också. Då hamnar vi på 4180kr. Då kan vi alltså spara in 1000kr i månaden. 1000kr som vi annars handlar skit för?! Typ godis, nån dricka då och då och sådant onödigt!

1000kr kanske inte känns så mycket men på ett år blir det ju 12000kr o de kan man ju göra mycket annat skoj för :)

Mimmi
2013-06-05 @ 08:46:39
URL: http://mimmi86.blogg.se

Vi lägger oxå 5000 på mat till Ica kortet. Men de går alltid mer för ibland har man ju inte de kortet med sig, hemskt! Jag skulle oxå vilja testa matkasse. O blir de som du skriver att man kan spara pengar på de så är de ju grymt värt de! Plus att man slipper tänka ut mat själv ;) Du får skriva en recension hur maten är :)

Sarah

Vi har 4000kr på Ica-kortet varje månad, men ska ordna så vi istället har 5000kr varje månad. Vi gör oxå av med otroligt mkt pengar på mat. Ica-kortet länsar vi varje månad, plus att vi nu förtiden alltid måste skjuta till lite vid månadens sista handling. Sen får man ju inte glömma att vi lätt handlar för en 1000-lapp ytterligare på Konsum. Jag vågar inte riktigt räkna efter hur mkt pengar vi lägger på mat.

Madde - Trucker Mamma Madde
2013-06-05 @ 17:46:12
URL: http://vhdbrud.blogg.se

Jag gjorde i stort sett all mat själv till William.
Det är enklare än man tror faktiskt. Williams favorit var köttfärsås och makaroner och köttbullar, potatismos och gräddsås, självklart var det grönsaker i med typ morötter majs mm. :) Gräddsås är ju superenkelt att göra och köttfärsås är ju också enkelt att få mojsig. När han väl har börjat komma in i att äta er mat så kommer han älska allt. :)
Barn är inte dumma dom lär sig fort att dom får annat med om dom inte äter. Fiskgratäng är ju också enkelt att göra mojsig. Det är också enkelt att dra i en klick typ turkisyoghurt eller liknande om han gillar det där extra mojiga.

Jag bestämde mig på en gång att aldrig i livet att William ska få burkmat dels så är det som du skriver så sjuuuukt dyrt, och dyrare blir det. För mer äter han ju. Men sen så vet man ju också exakt vad det är i om man gör det själv.
Något alla barn gillar är ju att plocka själv. Så plockmat, tex makaroner och korv eller köttbullar eller något sånt, bara dela i små bitar och låta han plocka samtidigt som du även matar honom. Vill han ha mer klet så gör en stuvning till makaronerna? :D

Kramar.

Anna
2013-06-06 @ 06:55:16
URL: http://tjallmoanna.blogg.se

Vi är 2 vuxna 2 barn (2och 4år) och vi gör av med ca 1500:- i veckan på mat beroende på hir mycket hushållsartiklar och blöjor vi måste köpa. Brukar handla mycket på extrapris om det är något bra.
Har du provat att krydda maten med något? Typ färska /frusna kryddor. Blanda i vatten/mjölk för att få de mer lösare? Barn är experter på att veta va dem vill :) mina åt aldrig burkmat. Gick aldrig att få i dem dem. Provat att låta han plocka med majs, ärtor, makaroner, ris, sånt enkelt småplock så han får känna på det samtidigt.




Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

.

RSS 2.0